گروه کوهنوردی نیشابور
درباره وبلاگ:

آرشیو:

طبقه بندی:

آخرین پستها :

نویسندگان:

ابر برچسبها:

نظرسنجی:

آمار وبلاگ:


Admin Logo themebox

درود مکانی ییلاقی

نوشته شده توسط:یعقوب
شنبه 30 دی 1391-07:02 ب.ظ

                                شهر درود


دوستان وهم مهین عزیز درود یکی از جاذبه های طبیعی وگردشگری نیشابور است که در حدود45کیلومتری شهرستان تاریخی نیشابور قرار دارد.شهری در دامنه


سلسه جبال بینالود دارای رودخانه ای دائمی با آب وهوای گوارا وبسیار جذاب ودیدنی که می تواند محلی برای استراحت شما در تابستان باشد . درود پائیز وزمستان های زیبا


وقشنگی دارد که چشم هر بیننده ای را خیره می کند واگر در بهار به این مکان زیبا قدم بگذارید می توانید از ریواس های پرآب آن نوش جان فرماید.


درود دارای جمعیت نسبتا زیادی می باشد که دارای گویش خاص خود می باشند ، مردمانی میهمان نواز وآرام ودوست داشتنی ،    


نظرات() 
تاریخ آخرین ویرایش:یکشنبه 20 اسفند 1391 09:27 ب.ظ

لوازم مورد نیاز یک کوه نورد

نوشته شده توسط:یعقوب
یکشنبه 24 دی 1391-11:13 ب.ظ

[تصویر: emdadgar13211288441.jpg]

انجمن پزشکی کوهستان ایران: همیشه داشتن لیستی از لوازم مورد نیاز یک کوهنورد در برنامه های کوهنوردی می تواند در یادآوری و همراه داشتن آنها به کوهنورد کمک زیادی کند تا مبادا وسیله ای فراموش نگردد. چرا که نداشتن تجهبزات کافی و مناسب خود می تواند زمینه ساز بروز حوادث و یا حداقل لذت کمتر در آن برنامه کوهنوردی کند. در اینجا لیستی پیشنهادی از لوازم مورد نیاز یک کوهنورد می آید. البته این لیست می تواند کاملتر از این هم باشد که شاید شما تکمیل کننده آن باشید:

1- كفش سبك راهپیمایی

2- كفش نیمه سنگین كوهپیمایی

3- جوراب ضخیم

4-لباس زیر با بافت ریز

5- پیراهن و پولیور كوهنوردی

6- پیراهن و شلوار گرمكن یا پلار

7- دستكش پنج و دو انگشتی با روکش ضد آب

8- عینك آفتابی و عینک طوفان  

9- گتر كوهنوردی

10- پانچو ( شنل باران‌ آندراك)

11- كاپشن و شلوار گرتكس یا بادگیر

12- كت پر  ، کاپشن پر یا ویسكوز

13- كوله پشتی به اندازه های مختلف

14- زیر انداز عایق رطوبت ترجیحاً از جنس فوم  

15- كیسه خواب پر یا ویسكوز  ( دمای كیسه  خواب بسته به برنامه )

16- انواع كلاه و هدبند كوهنوردی

17- کرامپون ( یخ شكن)

18- چراغ قوه با لامپ و باطری اضافه

19- بطری یا ظرف آب

20- جعبه كمكهای اولیه انفرادی

21- طناب انفرادی و كارابین پیچ و ساده

22- جی پی اس ، قطب نما و نقشه مسیر

23- سوت

24- بشقاب ، لیوان ،  چاقو ،  در بازكن و كبریت

25- باتوم كوهنوردی

26- كلنگ کوهنوردی

27- نخ بهمن

. . . . 

منبع: اینترنتنظرات() 
تاریخ آخرین ویرایش:- -

مطلبی علمی درباره ی کوه نوردی ،نگه داری وسایل وابزار کوه نوردی

نوشته شده توسط:یعقوب
یکشنبه 24 دی 1391-10:43 ب.ظ

          گرم نگه داشتن بدن :  


كوه نوردی و كوه پیمایی ورزشی است كه شخص را با شرایط آب و هوایی مختلف مواجه می‌كند. ممكن است كوه نورد در فصل تابستان به فاصله یك یا دو روز از درون شهرهای گرم به داخل دره‌ها و قله‌های پوشیده از یخچال‌های طبیعی و محیط‌ های سرد پا بگذارد و یا در زمستان از محیط سرد قابل تحمل به مناطق بسیار سرد و یخبندان برسد و فعالیت خود را نظیر صعود به قله‌ها یا سنگ‌نوردی بر روی دیوارهای سنگی و دیواره‌های یخی آغاز كند.


بنابراین حفظ گرمای بدن و جلوگیری از نفوذ سرما به داخل بدن از اصول حفظ و نگهداری سلامت بدن است. سرمنشأ بسیاری از بیماری‌های كوهستان نظیر ادم‌ریوی، ذات‌الریه، هایپوترمی و ... سرما است. در این مقاله انجام بعضی از كارها برای حفظ گرمای بدن و بعضی از كارها برای جلوگیری از نفوذ سرما به داخل بدن در موقعیت‌های مختلف توصیه می‌شود.

از آنجایی كه فصل زمستان نماد اصلی سرماست بیشتر توجه ما به این فصل بوده و نمونه‌های ارایه شده نیز مربوط به این فصل می‌باشند هرچند كه سرمای شدید بعضی از مناطق در فصول دیگر هم وجود داشته و به زمستان ختم نمی‌شود.


                       برای ادامه ی مطلب کلیک کنید
ادامه مطلب

نظرات() 
تاریخ آخرین ویرایش:- -

مسیرهای صعود به دماوند

نوشته شده توسط:یعقوب
جمعه 22 دی 1391-09:21 ب.ظ

  • مسیرها و پناهگاه ها

صعود به کوه دماوند از طریق بسیاری از یال های آن امکان پذیر است. متداول ترین مسیرهای صعود و پناهگاه های آن عبارتند از :

 مسیر جنوبی:این مسیر از ساده ترین و قدیمی ترین مسیرهای دست یابی به قلۀ کوه دماوند است. دسترسی به مسیر جنوبی صعود، از طریق پلور و رینه امکان پذیر است. در نیمه های جادۀ آسفالتی متصل کنندۀ این دو نقطه به یکدیگر، مسیری خاکی و ناهموار به سمت شمال وجود دارد که با تابلویی کوچک مشخص شده است. این مسیر به گوسفندسرا و مسجد صاحب الزمان واقع در ارتفاع 3000 متری منتهی شده که مبدا صعود به قلۀ دماوند از مسیر جنوبی است. پس از آن، مسیر به سمت بارگاه سوم در ارتفاع 4150 متری ادامه می یابد. برای حمل بار در این فاصله می توان از چهارپایان استفاده کرد. پس از بارگاه سوم و ادامۀ مسیر از سمت چپ آبشار یخی، به تپه گوگردی می رسیم که حاصل آخرین فعالیت های آتشفشان دماوند است. گاز گوگرد از حفره های متعدد سنگ های گوگردی پراکنده در این ناحیه متصاعد شده و سبب سوزش چشم و گلو می شود. ادامۀ مسیر در یک شیب نسبتا تند به قله ختم می شود.

میانگین زمان لازم برای طی کردن فاصلۀ بارگاه اول تا بارگاه سوم 4 ساعت و از بارگاه سوم تا قله 6 ساعت می باشد.

قرارگاه رینه:این بنا که به مکان چای خوری موسوم بود، بعد از شهریور سال 1320 به صورت متروکه باقی مانده بود و سپس به فدراسیون کوهنوردی واگذار شد. این مکان به همت فدراسیون کوهنوردی کشور در سال 1348 به عنوان پناهگاه بازسازی شد. ساختمان اصلی آن در سال 1366 ساخته شده که مکانی است برای مستقر شدن صعود کنندگان از جبهۀ جنوبی. روانشادان علی و فرامرز فرامرزپور سال ها به عنوان مسئول این قرارگاه در راهنمایی کوهنوردان سراسر کشور به قلۀ دماوند سهم بسزایی ایفا نمودند.د ی

این پناهگاه و استراحتگاه در جنوب خیابان اصلی شهر، در ارتفاع 2080 متری قرار دارد. این مکان نخستین نقطۀ صعود از جنوب یا جنوب شرقی کوه است و گنجایش 30 نفر را دارد.پ ن

قرارگاه رینه

مسجد و گوسفندسرا

دومین مکان برای صعود به کوه دماوند از جبهۀ جنوب، ساختمان مسجد صاحب الزمان است. این مکان در ارتفاع 3050 متری قرار دارد و در نزدیکی گوسفندسرایی واقع شده. این مکان گنجایش 50 نفر را دارد و دارای نمازخانه، سرویس و محل استراحت کوهنوردان می باشد. فشار هوا 610 میلی متر جیوه است. این مسجد در سال 1371 ساخته شده است.

مسجد صاحب الزمان

بارگاه سوم: سومین پناهگاه در یال جنوبی دماوند، بارگاه سوم با ارتفاع 4150 متر است. بنای فلزی این پناهگاه در سال 1345 در ارتفاع 4150 متری ساخته شد که در زمان خود پناهگاهی مجهز به شمار می آمد. این پناهگاه به علت سقوط بهمن بزرگی در زمستان سال 1351 از بین رفت و دوباره یک سال پس از آن، یک بنای سنگی جایگزین آن شد.  گنجایش آن حداکثر برای 30 نفر است و در پیرامون آن مکان هایی برای چادر زدن وجود دارد. فشار هوا در بارگاه سوم 540 میلی متر جیوه است.

بارگاه سوم

مجتمع کوهنوردی دماوند:این پناهگاه 50 متر بالاتر از پناهگاه بارگاه سوم قرار دارد. کار ساخت این مجتمع از سال 1385 شروع شد و در 8 شهریور 1387 گشایش یافت. مساحت آن 460 مترمربع است و 200 نفر ظرفیت دارد. این بنا در ارتفاع 4200 متر ساخته شده است. امکانات آن  عبارت است از :

اتاق های کمک های اولیه، انبار کوله، انبار عمومی، غذاخوری، آشپزخانه، ظرفشویی کوهنوردان، اتاق مدیریت، اتاق خواب عمومی، اتاق خواب اختصاصی و سرویس بهداشتی عمومی.

مجتمع کوهنوردی دماوند


ادامه مطلب

نظرات() 
تاریخ آخرین ویرایش:جمعه 22 دی 1391 10:00 ب.ظ

جاذبه های طبیعی نیشابور

نوشته شده توسط:یعقوب
چهارشنبه 20 دی 1391-12:59 ق.ظ


روستای بوژان                                                                                                                                                                                                                                                                                                      

http://www.binalud.com/UserFiles/news/3029a6images.jpeg  بر روی ادامه ی مطلب کلیک کنید

ادامه مطلب

نظرات() 
تاریخ آخرین ویرایش:چهارشنبه 20 دی 1391 06:00 ب.ظ

کروکی به همراه عکس های صعود به قله دماوند

نوشته شده توسط:یعقوب
چهارشنبه 20 دی 1391-12:19 ق.ظhttp://img.p30persian.ir/images/buqlqk74pgr5mtbbonvt.jpg
لطفا به ادامه مطلب برویدادامه مطلب

نظرات() 
تاریخ آخرین ویرایش:چهارشنبه 4 بهمن 1391 11:36 ق.ظ

نقشه صعود به بینالود

نوشته شده توسط:یعقوب
چهارشنبه 20 دی 1391-12:06 ق.ظ
لطفا به ادامه مطلب بروید

ادامه مطلب

نظرات() 
تاریخ آخرین ویرایش:- -

راههای صعود به بینالود

نوشته شده توسط:یعقوب
سه شنبه 19 دی 1391-11:34 ب.ظ

مشهورترین کوه استان خراسان به بلندی ۳۲۱۱ متر که در چند کیلومتری شمال شهر نیشابور قرار دارد. این کوه بخشی از رشته‌کوه البرز است و به بام خراسان شهرت دارد. این کوه بین نیشابور و مشهد واقع شده‌است. با توجه به گرم خشک بودن منطقه دارای بارندگی قابل توجهی است (تقریباً ۴۰۰_۵۰۰) میلیمتر در سال. از دیگر قلل این رشته کوه می‌توان به شیرباد (۳۲۵۰) فلسکه (۳۱۰۰) قوچگر (۳۰۵۰) نام برد. در بخش شمالی این رشته کوه رشته کوه فرعی وجود دارد که دارای دره‌های صخره‌ای با ارتفاع ۲۰۰-۳۰۰متر می‌باشد. که معروف ترین و پر آب ترین آن اخلمد می‌باشد که داری چندین آبشار می‌باشد که آبشار اصلی ۴۰متر ارتفاع دارد.

مدت زمان مورد نیاز جهت اجرای برنامه صعود به بینالود:

یاد آوری می شود مدت زمان صعود به قله بینالود بستگی به شرایط منطقه دارد. در تابستان طی یک برنامه 5/1 روزه و در زمستان در صورت مناسب بودن هوا در یک برنامه2 روزه می توان قله را صعود کرد.البته اگرازمسیرشمالیوسمت مشهد قصد صعود داشته باشید زمان بیشتری نیاز دارید......

لطفا به ادامه مطلب بروید
ادامه مطلب

نظرات() 
تاریخ آخرین ویرایش:شنبه 23 دی 1391 09:28 ق.ظساخت وبلاگ در میهن بلاگ

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | اخبار کامپیوتر، فناوری اطلاعات و سلامتی مجله علم و فن | ساخت وبلاگ صوتی صدالاگ | سوال و جواب و پاسخ | رسانه فروردین، تبلیغات اینترنتی، رپرتاژ، بنر، سئو